فیلم صحنه جان سپردن ندا آقا سلطان برنده جایزه بهترین فیلم خبری سال شد

بی بی سی  : روز سه شنبه، 27 بهمن (16 فوریه)، اسامی برندگان جایزه روزنامه نگاری جورج پولک George Polk برای بهترین فیلم های خبری در سال 2009 انتشار یافت و اعلام شد که تصویربردار ناشناسی که با استفاده از گوشی تلفن همراه صحنه قتل ندا آقا سلطان را در جریان تجمع معترضان به نتیجه انتخابات ایران ضبظ کرده و در دسترس جهانیان قرار داده بود بهترین تصویر بردار خبری سال شناخته شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، این نخستین بار است که اهدا کنندگان جایزه جورج پولک فردی ناشناخته را به عنوان یکی از برترین گزارشگران خبری سال بر می گزینند و مورد تقدیر قرار می دهند.

جوایز جوبج پولاک، که هر ساله توسط دانشگاه لانگ آیلند اهدا می شود، از معتبرترین جوایز برای روزنامه نگاران آمریکایی و خارجی در رشته های مختلف روزنامه نگاری است.

جان دارنتون، که سرپرستی هیات اعطا کننده جایزه را برعهده دارد، با صدور بیانیه ای گفته است که اگرچه فیلم کوتاه جان دادن ندا آقا سلطان توسط فردی ناشناخته ضبط و منتشر شد، اما میلیونها نفر در سراسر جهان بیینده آن بوده اند و این اثر به «تصویری نمادین از مقاومت مردم ایران» تبدیل شده است.

در این بیانیه آمده است که «اعطای جایزه به این فیلم به منزله بزرگداشت این واقعیت است که در جهان امروز، یک رهگذر عادی مجهز به دوربین تلفن همراه می تواند با بهره برداری از شبکه های اجتماعی اینترنتی حاصل کار خود را در اختیار همگان قرار دهد.»

با انتشار این فیلم، تصویر ندا آقا سلطان نمونه ای از کاربرد خشونت کم سابقه بک نظام حکومتی علیه مردم خود در جهان امروز معرفی شد و خشم و انزجار جهانی را علیه سرکوب شهروندان توسط نیروهای امنیتی برانگیخت.

در مقابل، مقامات جمهوری اسلامی هر نوع ارتباط دستگاه های دولتی با این قتل را تکذیب کرده و کسان دیگری از جمله خبرنگاران خارجی، تظاهرکنندگان، رهگذران، یک پزشک شاهد صحنه و نامزد ندا آقا سلطان را به دست داشتن در قتل او متهم ساخته اند.

در چند مورد نیز دستگاه های دولتی برای اثبات نظر خود به برگزاری تظاهرات و حتی اجرای تئاتر خیابانی علیه کسانی که متهمان به این قتل خوانده شده اند مبادرت کرده اند که واکنش منفی معترضان و بستگان ندا آقا سلطان را در پی داشته است.

همزمان، با وجود اینکه دولت جمهوری اسلامی محدودیت های شدیدی را در زمینه انتشار و دسترسی مردم به اطلاعات و اخبار تحولات داخلی به اجرا گذاشته است، تهیه و انتشار گزارش های خبری و تصویری اعتراضات مردم توسط شهروندان عادی و با استفاده از وسایل ابتدایی پدیده ای جدید در عرصه اطلاع رسانی و مقابله با سانسور معرفی شده است.

در فهرست برندگان جوایز جورج پولک برای سال 2009، نام دیوید رودز، گزارشگر نشریه نیویورک تایمز نیز دیده می شود که به خاطر گزارش ماجرای ربوده شدن و اسارت خود توسط گروه طالبان مورد تقدیر قرار گرفت.

جایزه سالانه دیوید پولک در روزنامه نگاری در سال 1948 به یادبود دیوید پولک، گزارشگر شبکه خبری سی بی اس، ایجاد شد که هنگام تهیه خبر از جنگ داخلی یونان جان خود را از دست داد.

این جایزه هر ساله به بهترین کار در رشته های مختلف روزنامه نگاری از جمله گزارش خارجی، گزارش رادیویی، گزارش تلویزیونی، گزارش اقتصادی، گزارش کارگری، گزارش اینترنتی، تصویر خبری و چند رشته دیگر اعطا می شود.

جایزه ویژه ای هم برای خدمات طولانی در زمینه روزنامه نگاری در نظر گرفته شده است.

در میان برندگان جوایز پولک در گذشته اسامی شماری از روزنامه نگاران و گزارشگران برجسته آمریکایی و خارجی دیده می شود.

Advertisements

10 پاسخ

 1. جایزه سیمرخ بلورین به بهترین بازیگر نقش زن به ندا آقاسلطانی
  جایزه بهترین کارگردانی به اون آقاه ببخشید استاد موسیقیش
  و جایزه بلوت طلایی به اون دکتر خر که باید پروانه پزشکیشو باطل کرد
  یکی نبود بهش بگه آخه گوساله کسی که تیر توی سینش خورده تنفس مصنوعی میدن ؟!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!

 2. نفرین رهبر به همه کفار، این سیره ائمه اطهار و رهبر است. ما به فرمان الله و با شمشیر علی (ع) گردن همه شما را میزنیم. همانطوریکه اصحاب مسلمان رسول خدا، اجداد ایرانی شما گمراهان را قطعه قطعه نمودند و مادرانتان را به کنیزی بردند.

 3. جایزه سی مرخ بلورین به بهترین بازیگر زن که سر بازی سرسره بازی کشته شد به ندا آقا سلطان
  جایزه بلوت طلایی به بهترین سناریو نویس اروپایی
  جایزه بلوت تلایی به بدترین نقش آفرینی به اون دکتره
  یکی نبود بگه آخه گوساله به کسی که تیر توی سینش خورده تنفس مصنوعی نمیدن

 4. خاك بر سر بدبخت اين دكتر كس خل و اون استاد موسيقي كم عقلش كه يه فيلم هم نتونستن درست بازي كنن كه صوتي نشه- دستتون برا همه رو شده- بيخود جون نكنيد

 5. تنها راه جلوگيري از پايمال شدن خون اين دختر ريختن خون موسوي و خاتمي و كروبي خائن هست كه ملت رو با توهمات غلط خود به كشتن دادند … براي مظلوم نمايي به يك دختر بي گناه هم رحم نكردند … لعنت بر موسوي

  بري به جهنم

 6. خدا رحمتش کنه و بانیان مرگ او را لعنت

 7. خوبه همه فهمیدن ندا رو خوده پارچه سبزا کشتن منم سیمرغ غشنگ ترین دروغو بهشون میدم

 8. من به عنوان یک نمی دونم بگم کجائی می خوام بگم ایرانی ولی از ایران فقط نام کشورش مونده بگم مسلمان، شرمم میاد بگم مسلمان هستم ، به عنوان یک انسان که در ایران زندگی می کنه بگم که من فهمیدم خدا ساخته دست قدرتمندان و مذهب مضحکه تشنگان پول و شهوته، هر کجا قدرت و منافع دولتمردان به خطر میافته حدیث جعل می کنند قرآن را به نفع خودشان تفسیر می کنند روحانیون طرفدار خوشان را قتل عام و بی حیثیت می کنند و … من فهمیدم حرام خوردن خوبه اگه به اسم الله باشه و برای بقیه پول چیز بدیه و انسان رو به هلاکت می کشونه . فهمیدم فقیه عادل یعنی کسی پسرش با هواپیمای شخصی میره انگلیس و در گرانترین بیمارستانها پسرش (باقر) به دنیا میاد. من اصلا نباید شک کنم چون حتما خدا گفته و هر کاری کنه درسته. فهمیدم هر کسی که خیر خواه مردم باشه دروغگو و خائنه و پست و بیشرفه و اگر کسی چاپلوسیه رهبر و رئیس جمهور رو بکنه و به خاطر اونها مردم و روحانیون رو بکشه و کتک بزنه خیلی صواب می بره و جاش توی بهشته. من فهمیدم که باید مثل گوسفند باشم و نپرسم پول نفتم چرا خرج لبنان و فلسطین و عراق میشه من و خانواده ام که در ایام جنگ جنگ زده شدیم و اینقدر عذاب کشیدیم نباید قرامت جنگ رو از عراق طلب کنم چون آنها شیعه هستند و خوب نیست ما از آنها قرامت بخواهیم ولی کویت از عراق قرامت گرفت. الله و اعلم لابد برای اونها خوبه و برای ما بد. رهبر و رئیس و جمهور لابد یه چیز هائی می دونند. من یاد گرفتم که نباید غیرت داشته باشم و وقتی اسم خلیج فارس میشه خلیج عربی اشکال نداره لابد عربها بهتر از ما هستند و باید اسمش تغییر کنه و اشکالی نداره اگه کشورهای شمالی سهم دریای خزر رو از ما به زور بگیرن و ما فقط 11 درصد داشته باشیم. خب حتما به جاش نیروگاه بوشهر رو برامون می سازن و جبران میشه. اشکال نداره اگه بیکارم و شغل ندارم در عوض مواد فروشی خیلی راحت و امنه میشه به راحتی توی پارکها مواد فروخت، سودش هم بیشتره کارمندیه. حتما مدرک ما به درد نمی خوره و آقای رئیس جمهور یه چیزی می دونه که تمام باجناقها و پدر عروس و پسرها و خواهر و بقیه فامیلهاشو سر پستهای مهم گذاشته. و اینکه یاد گرفتم دیوار حاشا خیلی بلند تر از این حرفهاست قدیمی ها یه چیزی می دونستم که می گفتن…… من فهمیدم که ندا رو اول انگلیسیها به سرکردگی آرش هجازی کشتن و بعد زنده شدو در یونان توسط روزنامه کیهان دیده شد و بعد منافقین و مجاهدین مسئولیت قتل رو به عهده گرفتن و بعد هم سلطنت طلبها نمی دونم یه زن اینقدر قویه که اینهمه آدم و گروه باید اقدام به کشتنش کنند؟!!خیلی چیزهای دیگه هم یاد گرفتم که اینجا جاش نمیشه باید بنویسم و ضمیمه تاریخ کنم.

 9. خوني كه به ناحق زمين ريخته شده تو زمين فرو نميره جاري ميمونه تا وقتي كه خرخره مزدوران و جنايتكاران حكومت رو بگيره

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: