نیویورک‌تایمز : بحث در جنبش سبز درباره‌ی شیوه‌های مبارزه

دويچه وله : فراخوان برای شرکت اعتراضی در تظاهرات ۲۲ بهمن انتظارهای فراوانی را برانگیخته بود، از جمله برای رسانه‌هایی که مسائل ایران را دنبال می‌کنند. نیویورک تایمز در گزارشی به انتظارهای برآورده نشده و بحث‌های پیامد آن پرداخته است.

«اپوزیسیون در ایران درگیر با مشکل تعیین استراتژی»: این عنوان گزارشی در روزنامه‌ی «نیویورک‌تایمز» (۱۵ فوریه) در مورد جنبش سبز با نظر به تظاهرات ۲۲ بهمن است.

گزارش، که به قلم رابرت اف ورث (Robert F. Worth)، خبرنگار این روزنامه در بیروت است، این گونه آغاز می‌شود:

«بسیاری از پشتیبانان اپوزیسیون انتظار داشتند که در روز پنج‌شنبه‌ی گذشته با فراخوان برای یک اعتراض وسیع  خیابانی پیروزی اوج‌گیرنده‌ای به دست آید.»

اما نتیجه‌‌ی شرکت در تظاهرات دولتی ۲۲ بهمن چه شد؟ ورث می‌نویسد: این تجربه به جای شور پیروزی، «سیلی از انتقاد از خود» به راه انداخت. «حرکت اعتراضی در این روز به شکل مأیوس‌کننده‌ای کم‌دامنه بود. با دستگیری، ارعاب و کنترل‌های گروهی ساده، در برابر آن مانع ایجاد کردند و به لحاظ خبری با لاف و گزاف احمدی‌نژاد بر سر برنامه‌ی هسته‌ای بر آن سابه افکندند.»

ضرورت تاکتیک‌ها تازه

در ادامه‌ی گزارش نیویورک تایمز آمده است که اکنون معترضان در حال بازبینی تاکتیک‌های خود هستند و تلاش می‌کنند که نیروی تازه‌ای در کالبد جنبش اعتراضی بدمند، جنبشی که هشت ماه پیش با توانی شگفت‌انگیز درگرفت.

گزارش از قول زن ۲۶ ساله‌ای از تهران، که در تظاهرات شرکت داشته می‌نویسد که اشتباه در انتخاب تاکتیک شرکت در تظاهرات ۲۲ بهمن باعث شده که بحث‌ها در مورد شیوه‌های مبارزه آغاز شود، بحث‌هایی که از مدتی پیش ضرورت خود را نشان می‌داند. به نظر این زن جوان، عدم استقبال از شرکت معترضانه در تظاهرات پنج‌شنبه به این برمی‌گردد که بسیاری از مردم از حضور در خیابان و کتک خوردن توسط عوامل حکومت خسته شده‌اند.

در گزارش نیویورک تایمز آمده است که در بحث‌هایی که بر سر تاکتیک‌های مبارزاتی در میان معترضان درگرفته، بویژه به تاکتیک «اسب تروآ» انتقاد می‌شود. به پیروی از این تاکتیک، معترضان خود را همرنگ جماعت حکومتی کردند، بی‌آنکه بتوانند نمود مستقلی داشته باشند. نتیجه این شد که آنان جزو سیاهی لشکر حکومت به حساب آمدند.

مشکل رهبری

وُرث در گزارش خود نوشته است که بسیاری از معترضان فکر می‌کنند که نقطه‌ی ضعف جنبش نداشتن یک رهبری روشن و اتکا به هدایت حرکت‌ها از طریق اینترنت است.

جنبش چهره‌های شناخته شده‌ای چون میرحسین موسوی و مهدی کروبی دارد، اما به نظر نویسنده‌ی نیویورک تایمز «ثابت شده که توانایی آنان برای سازمان دادن به اعتراض‌ها محدود است و نفوذ کلام آنان در میان معترضان جوانی که فکر می‌کنند این دو تن به اندازه‌ی کافی تهاجمی نیستند، اندک است. بسیاری دیگر از چهره‌های هدایت‌گر دستگیر شده‌اند.»

لحظه‌ی واقع‌بینی

تظاهرات ۲۲ بهمن همه را مأیوس نکرده است. در گزارش نیویورک تایمز آمده است که خوش‌بینان استدلال می‌کنند که اگر این تظاهرات برای جنبش اعتراضی پیروزی نبود، برای حکومت هم موفقیتی دربر نداشت. حکومت ادعا می‌کند که در آن ۵۰ میلیون شرکت داشته، چیزی که واقعیت ندارد. تعداد شرکت‌کنندگان از پارسال کمتر بوده است. این تظاهرات فقط با سازماندهی دولتی کامل میسر شده است و با وجود تدارکات امنیتی شدید در میدان آزادی شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور» هم شنیده شده است.

بحث‌بر سر شیوه‌‌های مبارزه ادامه دارد. نیویورک تایمز از قول یک جوان ۲۵ ساله‌ی ایرانی نوشته است که روز ۲۲ بهمن «روزی بود که جنبش سبز رشد کرد و دریافت که مبارزه با حکومت مصممی چون جمهوری اسلامی به چیزهایی بیشتر از صفحات هواداران در فیس‌بوک، ابرهای تویتر و کلیپ‌‌های یوتیوب نیاز دارد.»

در پایان گزارش نیویورک تایمز، از قول مهرزاد بروجردی، استاد ایرانی دانشگاه سیراکیوز آمده است که این لحظه،  لحظه‌ی واقع‌بین شدن جنبش سبز است. پرسش اکنون این است که «در گام بعدی چه باید کرد».

Advertisements

10 پاسخ

 1. نفرین رهبر به همه کفار، این سیره ائمه اطهار و رهبر است. ما به فرمان الله و با شمشیر علی (ع) گردن همه شما را میزنیم. همانطوریکه اصحاب مسلمان رسول خدا، اجداد ایرانی شما گمراهان را قطعه قطعه نمودند و مادرانتان را به کنیزی بردند.

  • مخالفم. سیاست اسلام با دشمنان مدارا است. مگر اینکه دشمن دست به حمله نظامی و کشتار بی رحمانه بزند. در این صورت از خود دفاع میکنیم. در ثانی بحث کنیزی منتفی شده. لطفا منطقی باش

 2. ما زنده از آنيم كه آرام نگيريم
  موجيم كه آسودگي ما عدم ماست

 3. گزارش وافع بینانه ای ارائه شده.پشنهاد مبارزات در کار گروهای مختلف و انجام تاکتیک حمله به توانائی های لجستیک حکومت پیشنهاد میشود.

 4. marg bar diktator

 5. جنبش سبز ما حرکتی است بنیادی و برانداز ساختارهای خراب و مسموم موجود در حکومت. ما تا زمانی معترض انتخابات و تقلب در آن بودیم ولی با بی تدبیری که از سوی حکومت مشاهده شد جهت گیری جنبش تغییر کرد و به ریشه های استبدادی حکومت زد، حکومت 31 سال عمر دارد، با تجربه های پیشین خود و نفوذ سپاه در همه زمینه های اقتصادی،اجتماعی،فرهنگی و حتی حکومتی تنه ای محکم برای خود ایجاد کرده است، اینکه انتظار داشته باشیم طی 8 ماه این جنبش به سرانجام دلخواه خود برسد اشتباه بزرگی است،یاران واقعی و دلسوز این جنبش که خواهان برقراری دمکراسی و آزادی های انسانی در جامعه ایران هستند باید به ریشه ها حمله کنند، این است جنگ نرم، تنها اعتراض های خیابانی و هزینه های انسانی فراوان راه و چاره کار نیست، یاران جنبش سبز در همه شاخه های جامعه حضور دارند که مهمترین آن خانواده است ما در دانشگاهها،مراکز علمی،سپاه،بسیج،صدا و سیما،ارتش،نیروی انتظامی،مجلس،وزرات خانه ها،ارگانهای دولتی و خصوصی، اقتصاد، فرهنگ و . . . حضور داریم، و شعار هر ایرانی یک رسانه وظیفه آگاه سازی البته با حفظ اصول امنیتی و توان منطقی و استدلالی بالا بر هر یک از اعضای جنبش را نشان میدهد. لذا ما سعی در ترسیم مسیری جدید در ادامه حرکت جنبش خواهیم کرد مسیری بدور از خواست بیگانگان غربی، و تنها با اراده ملی و ایرانی .

 6. نفرين بر تو حاج حسن، بر تو و رهبر حرومزاده ات بر تو و رييس دولت كودتاي نفرت انگيزت بوتو مادر به خطاي مفت خور

 7. باید هر یک از ما خانواده و اقوام را از وضعیت اسف بار فعلی آگاه کنیم. در غیاب رسانه به گفته میر حسین هریک ازوا باید یک رسانه باشیم. با آگاهی توده ها و اقشار ضعیف است که این جنبش از تحرک کافی برخوردار میشود.

 8. این حاجی حسن کافر یک نوشته را همه جا کپی پیست می کند بابا کجا رفتی یاد گرفتی سعی کن هرجا یک مطلب تازه بدی جیره خوار سوراخ توالت رهبر!!

 9. مطمئنا حاج حسن یه نفوذی وگرنه هیچ وقت حامی رهبری اینطوری صحبت نمی کنه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: