دستگیری ریگی پایان سناریوی وحشت یا آغاز مرحله‫ای جدید؟!

با انتشار خبر دستگیری عبدالمالک ریگی رهبر گروه جندالله که در راستای دفاع از حقوق اهل سنت ایران سلاح بدوش گرفته بود در ایران کبکبه و دبدبه‫ای براه افتاد. و از سوی دولت استفاده تبلیغاتی گسترده‫ای شروع شد.

بازداشت عبدالمالک؛ نوجوانی که در کوههای مرزی سه کشور: ایران، افغانستان و پاکستان مشغول فعالیت بر علیه نیروهای ایرانی بود چه از سوی ارتش آمریکایی متحالف با ایران در افغانستان صورت گرفته باشد، یا از سوی نیروهای اطلاعاتی پاکستان هم‫پیمان با آمریکا و غرب، و دست و پا بسته به ایران تقدیم شده باشد، و یا از سوی نیروهای ایرانی در خاک ایران، به هیچ وجه نمی‫تواند پایان سناریوی وحشت و خونریزی، یا دادخواهی و انتقام، در منطقه تلقی شود.

اهتمام بیش از اندازه‫ی نظام از قضیه دستگیری ریگی و سوء استفاده از آن در کم رنگ کردن مسائل حاد داخل کشور خود دلیلی است بسیار روشن از میزان ضعف و ناتوانی دولت در قبال مشکلات و اختلافات داخل.

دستگیری ریگی نه تنها نمی‫تواند پایان سناریوی وحشت در منطقه تلقی شود، بلکه آغاز مرحله‫ای جدید از توترها و عملیات خونین‫تری از آنچه گذشت باشد.

آقای ریگی نوجوانی 20 و اندی ساله‫ است که از متن جامعه‫ی ستمدیده و مظلوم اهل سنت ایران بر خواسته در رأس هرم گروهکی مسلح که بنا به آمار اعلام شده در سال 1387 تعداد آن به 2000 نیروی تربیت یافته‫ی نظامی رقم زده می‫شد قرار داشت. این گروه چندین عملیات نظامی در بلوچستان را طی سالهای گذشته به عهده گرفت که بارزترین آنها حمله به حسینه‫ی زاهدان بود که در آن بنا به آمار رسمی بیش از 15 تن از بسیجیان، و عملیات سرباز که در آن 45 تن از نیروهای عمده سپاه منجمله چندین تن از سران آن کشته شدند.

شکی نیست که «جندالله» چون هر گروه نظامی دیگر از دست دادن رهبر خود را ضربه‫ای کاری تلقی خواهد کرد، و به زودی شخص دیگری را به جای او انتخاب کرده در پی انتقام جویی برخواهد آمد. و به گمان غالب در سیستم کاری خود تغییر و تحولاتی ایجاد نموده، میدان فعالیت خود را از بلوچستان به داخل ایران کشیده ضربه‫های خود را متوجه سران دولت خواهد نمود.

چرا دستگیری عبدالمالک ریگی نمی‫تواند خط پایان قصه «جندالله» با حکومت ایران شمرده شود؟!

از آنجا که بیشترین عملیات گروه «جندالله» را افرادی انجام داده‫اند که خود را در اثنای عملیات منفجر کرده‫اند ( عملیات استشهادی در فرهنگ جندالله و انتحاری در لغت نامه‫ی نظام). این نشانگر عمق فاجعه‫ی ظلم و ستم در ایران زمین است. و تنها راه مقابله با اینگونه سلاحهای انسانی از بین بردن اسباب و عللی است که جوانهای اهل سنت را مجبور می‫سازد دست به چنین عملیات انتقام جویانه‫ی بزنند.

اگر نظام ایران مولوی عبدالقدوس را بدون هیچگونه گناهی و تنها به جرم روشنگری جوانان اهل سنت منطقهی محروم خویش اعدام نمیکرد، برادر زادهی او هرگز به فکر منفجر ساختن خود در حسینهی زاهدان به هدف گرفت انتقام خون عموی خود برنمیآمد!!

این قصه‫ی تلخ را می‫توانی بر سایر عملیات این گروه تطبیق دهی. حال بودن عبدالمالک یا نبودن او هرگز نمی‫‫تواند در ذهنهای آشفته و جگرهای خونینی که در پی انتقام هستند کوچکترین اثری بگذارد.

راه حل:

امنیت و آسایش ملت و نظام ایران در حقیقت طلسم و جادویی نیست که نتوان برای آن راه حلی یافت. بلکه طلسم امنیت و آسایش ایران زمین در گوشه‫ای از تهران غافل از آنچه در میهن می‫گذرد خفته است!!..

آری! عدالت… تنها دوای دردهای ایران !!..

اگر سران نظام بانگ عدالت اجتماعی در کشور سردهند، و ایران زمین مهد عدالت و برابری و برادری گردد. دیگر نه در این خاک «جندالله»های خواهد روئید و نه سازمان مجاهدین خلقهایی و نه هزار و یک گروهک مسلحانه‫ی دیگر..

اگر غرش ابرهای تار و وحشتناک و رعد و برقهای خشمگین ظلم و ستم از ایران زمین رخت برکند دیگر در این کشور کسی سلاح انتقام بر دوشن نخواهد گرفت.

جالب اینجاست که از بیش از یک سال پیش همین نوجوانی که نظام با دستگیریش جشن گرفته و به مردم تلقین می‫کند؛ شب تار و وحشت به صبح روشنائی و امید رسیده، با کمال صراحت اعلام داشت: اگر حکومت اجازه دهد حاضر است سلاح بر زمین بگذارد و در جامعه‫ی ایران به فعالیت سیاسی و مسالمت آمیز بپردازد.

ریگی نوجوانی کم تجربه بود که تنها به برخی از حقوق یک شهروند ایرانی راضی بود، که متأسفانه حکومت بجای اینکه در پی حل مشکلات منطقه باشد با دستگیری او می‫خواهد خود و ملت را گول زند که بر مشکلات فائق آمده است!!

شاید چند روز دیگر پس از شکنجه‫های وحشتناک این نوجوان کم سن و سال در تلویزیون ایران ظاهر شود و به هزارها گناه ناکرده و نابخشودنی اعتراف کند. از نوکری برای انگلیس و اسرائیل و آمریکا گرفته تا آدم کشی و فتنه افروزی…. و هزار و یک مورد دیگر.. ولی آیا این سناریوهای تکراری و این تئاترهای خسته کننده می‫توانند مرهم درد ملت ایران زمین باشند؟!

یا اینکه تنها راه علاج برپایی عدالت در جامعه‫ی ایران است…

از حضرت امیر مؤمنان حضرت علی بن ابی طالب آورده‫اند که ایشان فرمودند: حکومت با عدالت دوام میآورد هر چند کافر باشد. ولی با ظلم هرگز هر چند مسلمان باشد…

حال که نظام ما از اسلام فرسنگها دور و از عدالت به کلی بیگانه راه به کجا خواهد برد؟!..

نویسنده:دکتر عليرضا دليري

Advertisements

12 پاسخ

 1. دوست عزيز من مخالف هستم با اين نظر شما
  چون اين حرامزاده بايد دستگير مي شد فكر مي كنم اظهار نضر مضخرفي در اين خصوص كردين همچنين اين آقاي دكتردليري يه مشت خرافات تعريف كرده

 2. عدالت خیلی خوبه
  خواهشا منکر اون همه آدم کشی های ریگی نشید
  و نگید یه جور دیگه نشون دادن
  اگه ریگی می خواسته عدالت و اجرا کنه یا هر کار خوب دیگه ای که می خواسته بکنه درست اما نه به هر قیمتی
  درسته ما تو کشور مشکل خیلی داریم
  ما (سبزها ) نباید یه طرفه به قاضی بریم

 3. آخه احمق بی شعور نفست از جای گرم بلند میشه
  یکی از اون سربازهایی که کشته شد رفیق من بود کلی برنامه برای زندگیش داشت با سیاست هم هیچ کاری نداشت
  کثافت از این به بعد وقتی خواستی دهنت رو باز کنی یک مقدار هم اون مغز نداشتت رو به کار بنداز
  لعنت به هر چی آدم کثیف مثل تو

 4. لطفا ایمیل این دکتر را اینجا بگذارید تا عکس جوانهایی که این ظالم پرپرشان کرد برای او ارسال کنم
  در ضمن میتونم از شما در مورد همسر و فرزند ریگی سوال کنم ؟
  آیا اونها هم به حقوق اهل تسنن جفا کرده بودند ؟

 5. تهاا7فل8بب

 6. زنده باد عبدالمالک ریگی -منتظر انتقام خونین جندالله باشید. انشاالله

 7. اقای نویسنده کجایی که دهنت را ببوسم
  گل گفته ای که

 8. دوستان من اكه ريكي اين كارها رو كرده بخاطر دفاع از وطن و ناموس خود كرده شما شيخ ضيايي رو فراموش كردين كه جه جوري كشته شد اون طالب كه تو زاهدان زير بل با بنزين سوخته شد فراموش كردين مولوي محمد عمر سربازي رو فراموش كردين مولوي عبدالقدوس رو فراموش كردين مولوي غعبدالملك ملازاده رو فراموش كردين مولوي توحيدي رو فراموش كردين با يارانش مولوي حيدري امام مسجد مشهد رو فراموش كردين مدرسه ديني زابل را فراموش كردين كه با لودر يكسانش كردند و قرانها رو از فاضلاب بيرون اوردند اينها همرو فراموش كردين و فقط دارين به عبدالمالك توهين ميكنيد از خدا نيترسيد كه به مادر مومنان تو خيابانهاي شهر دارالسنة زاهدان لعنت ميكنين اكه عبدالمالك دستكير شد ما نا اميد نيستيم جون ما 100 جنين عبدالمالكهايي داريم كه از وطن و ناموس خود دفاع كنند

 9. ریگی یه جنایت کار به تمام معنا هست مردم عادی رو تو جاده چرا باید بکشه
  خواهرزاده دوستم رو فقط بخاطر اینکه یه ایرانی غیر بلوچ بودش کشته بود
  ازتون خواهش دارم دیگه اینطور نوشته هارو که اونو مظلوم و ستمدیده!!! جلوه بدید نگید چون باعث دلسردی از سایت شما میشه

 10. این آقای دلیری که بعید میدونم دکترا!!!داشته باشه مثل اینکه اصلا توباغ نیست ! یا اینکه خیلی احمق تشریف داره یا نمیخوادچشمشو بازکنه وحقیقت رو بنویسه ..
  خلاصه این سایت هم اگه بخواد ازاین جریان ریگی حمایت کنه .. گند میزنه به هیکل خودش
  یه کم واقع بین باشید..

 11. اره نوکرها کم کم دارن له می شن حالا دیگه نوبت اربابهای کثیف عرب هست
  اندکی صبر سحر نزدیک است…

 12. نظرات تک تک رو مطالعه کردم راستش من هم یکی از اعضای جنبش سبز هستم اما باید بگم که اینجا بحث سیاست نیست بلکه صحبت سر زندگی آدم هاست مخصوصا انسان های کشته شده بی گناه در این راه مگر آن سرباز یا هموطنانمان چه گناهی انجام داده بودن که این چنین لایق مرگند مگر همین گروه نا پاک به اسم آزادی و برگشتن به ارزش ها نمی جنگد پس چرا باید انسان ها را بکشد دوستان من سیاست یک مساله کاملا جداست لطفا اصل وحدت وجود رو فراموش نکنید بنی آدم اعضای یکدیگرند فراموش نکنید که همه از خداییم و به سویش باز می گردیم فراموش نکنید همه انسانیم همه آفریده خدا همه از آدم و حوا همه ما یکی هستیم یک واحد اصلا فرماندهان سپاه را کشته باشد مگر آنها هم انسان نیستند آنها هم اشتباه می کنند و روزی به این مسئله پی خواهند برد آیا باید اینچنین جانشان گرفته شود؟حتی من معتقدم ریگی هم نباید اعدام شود بلکه حبس ابد برایش مناسب تر است و فرصت این رو هم پیدا می کند که شاید به اشتباهاتش پی ببرد
  به امید آزادی انسان ها و گسترش زیبایی ها و دوستی ها و صلح و آرامش در یک کلام جهان پر عشق…….

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: