پس‌لرزه‌های تقلب در آزمون دستیاری پزشکی

دویچه وله : پس از لو رفتن سوال‌های آزمون دستیاری پزشکی، این آزمون باطل اعلام شد. اکنون وزیر بهداشت به مجلس فراخوانده شده تا به پرسش‌های نمایندگان در این مورد پاسخ دهد. این وزارتخانه مسئولیت برگزاری سالم آزمون دستیاری را برعهده دارد.

آزمون دستیاری (تخصص پزشکی) حساس‌ترین و مهم‌ترین آزمون این رشته به شمار می‌رود. پزشکان عمومی برای ورود به دوره‌های تخصصی باید از سد این آزمون بگذرند. سی و هفتمین دوره‌ی امتحانات دستیاری پزشکی، پنج شنبه ۲۹ بهمن ماه برگزار شد. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که وظیفه برگزاری و مسئولیت سلامت آزمون را برعهده دارد، همان روز تصمیم به ابطال آن گرفت و دو روز بعد این تصمیم را رسما اعلام کرد. مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت روز یکشنبه از سوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دعوت شد تا به پرسش‌های نمایندگان در مورد این ماجرا پاسخ دهد. ظاهرا دستجردی به دلیل شرکت در جلسه‌ی هیات دولت قادر به حضور در مجلس نشده و قرار است این کار روز سه شنبه انجام شود.

 آزمونی زیر سایه‌ی سنگین تقلب

 حسن دوگانی عضو هیات‌رئیسه كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، عصر یکشنبه دوم اسفند، گفت: «دستجردی باید به این سوال پاسخ دهد كه چه تضمینی وجود دارد كه در آینده این مسائل تكرار نشود و حیثیت یك وزارتخانه و اعتماد مردم به دستگاه‌های اجرایی از بین نرود.» او به خبرگزاری ایلنا گفته است، چنانچه پاسخ‌های وزیر کافی نباشد تحقیق و تفحص در خصوص نحوه‌ی برگزاری این آزمون در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

 در سال‌های اخیر این دومین باری است که تخلف در آزمون دستیاری پزشکی به مجلس کشیده می‌شود. لو رفتن و فروش سوال‌های آزمون دستیاری در سال ۸۲ نیز جنجالی به پا کرد و به محکومیت ۶ نفر از سوی دستگاه قضایی انجامید. تصویب لایحه رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری در سال ۸۵، و تشکیل مرکز سنجش آموزش پزشکی از جمله اقدام‌هایی بود که برای جلوگیری از تکرار چنین تخلف‌هایی صورت گرفت. اما شایعات و تردیدهای جدی در مورد سلامت این آزمون هر سال وجود داشته و مورد اعتراض جمعی از داوطلبان بوده است.

 اعتراض به تصمیم وزارت بهداشت

 صبح شنبه، اول اسفند، تعدادی از داوطلبان مقابل وزارت بهداشت جمع شدند و به ابطال شتابزده آزمون اعتراض کردند. معترضان معتقدند «این عدالت نیست كه بجای اینكه متقلب‌ها را شناسایی و با آنها برخورد كنند، آزمون را لغو می‌كنند.» به گزارش ایسنا تعدادی از داوطلبان با اشاره به اینکه چنین تردیدها و اتفاق‌هایی هر ساله وجود دارد، گفته‌اند «وزیر باید پاسخگو باشد كه چه كسی تقلب كرده است و نباید كل آزمون لغو شود».

 داوطلبانی که روز شنبه جلوی وزارت بهداشت تجمع کردند می‌گویند این وزارتخانه باید قبلا، و به ویژه با توجه به اتفاق‌هایی که پیشتر افتاده، تدابیر لازم را برای امنیت و سلامت برگزاری آزمون اتخاذ می‌کرد. نورالله حیدری، عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات، ضمن انتقاد از تصمیم وزیر بهداشت گفت: «شركت كنندگان در این آزمون با توجه به اعتمادی كه به وزارت بهداشت داشته‌اند، سرمایه‌گذاری‌، مطالعه و هزینه كرده‌اند و وزارت بهداشت نباید به این اعتماد جامعه خدشه وارد می‌كرد».

 معاون آموزش وزارت بهداشت، محمدعلی محققی روز شنبه گفته است: «قبل از برگزاری آزمون در چند مورد اطلاعاتی به ما مبنی بر احتمال تخلف و اینكه عده‌ای سوالات را در اختیار دارند رسید.» خبرگزاری ایسنا از قول او می‌نویسد در نیمه‌ی دوم سال ۸۴ نیز نزدیک به ۱۸ پرونده در ارتباط با تخلف‌های آزمون از مراجع قضایی به این وزارتخانه تحویل داده شده.

 اظهارات ضد و نقیض

 معاون آموزشی وزارت بهداشت معتقد است «داوطلبان این آزمون در زمره امین‌ترین و شریف‌ترین انسان‌هایی هستند كه امكان تخلف در آنها وجود ندارد.» او همچنین فعالیت مجموعه‌ی برگزارکننده‌ی آزمون را «تلاش‌های صادقانه‌ای» خوانده و مدعی است «شش ماه برای آماده سازی آزمون تلاش مضاعفی انجام شد.» اظهارات برخی از نمایندگان مجلس با سخنان معاون وزیر که مسئولیتی را متوجه هیچ یک از دو طرف ماجرا، داوطلبان و برگزارکنندگان، نمی‌داند تناقض دارد. از سوی دیگر مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، عباس زارع نژاد، اعلام کرد «پس از بررسی‌های انجام شده، تخلفات محرز شد».

 غلامرضا اسدالهی، عضو هیات رییسه كمیسیون قضایی و حقوقی از شناسایی متخلفان خبر داده و می‌گوید «افرادی كه تخلف كرده‌اند در برگزاری آزمون دخیل بوده‌اند.» علی عباسپور رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز گفته است «سوالات آزمون به طور گسترده در اختیار عده‌ای از داوطلبان قرار داده شده و نهایتا داوطلبان به سوالات دسترسی داشته و این سوالات فروخته شده است.» عباسپور می‌گوید پس از آگاهی و مطمئن شدن از لو رفتن سوالات موضوع را به اطلاع وزیر بهداشت رسانده و او نیز بعد از پیگیری و اثبات مساله، ابطال سنجش‌های این دوره را اعلام کرده است.

 باند فساد در وزارت بهداشت»

 تکرار شایعات هر ساله در مورد خرید و فروش سوال‌های کنکور و آزمون‌های حساس حکایت از آن دارد که ابعاد این مسئله از تخلف یکی دو نفر بسیار فراتر می‌رود. نایب رییس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس، حسینعلی شهریاری با بیان اینکه «سال‌های گذشته نیز تخلفات زیادی در خصوص خرید و فروش سوالات انجام شده بود.» می‌افزاید « متاسفانه تقلب اثبات هم شده بود، اما با متخلفین برخورد نشد و افرادی هم بودند که با خرید سووال دستیار شدند و اکنون هم [به کار خود] ادامه می‌دهند».

 خبرگزاری دانشجویان ایران همچنین از قول عباسپور نوشت «باید هرچه سریعتر كلیه ریشه‌های این باند فساد در وزارت بهداشت خشكیده شود.» به گزارش خبرگزاری مهر عبدالجبار کرمی، یکی از اعضای کمیسیون بهداشت گفته است «ما پیش از این هم به وزارت بهداشت در مورد آزمون دستیاری و تخلف در آن تذکر داده بودیم و با توجیهات و دلایلی که آوردند اعلام کردند که تخلفی صورت نگرفته است».

 شایعه و تردید در مورد خرید و فروش سوالات آزمون‌های سراسری تنها به وزارت بهداشت محدود نمی‌شود. نماینده اصفهان، حسن کامران هجدهم بهمن ماه بخشی از نطق پیش از دستور خود را به گزارش تحقیق و تفحص مجلس در مورد حوادث پس از انتخابات و به نقش دادستان سابق تهران، سعید مرتضوی، در فروش سوالات کنکور اختصاص داد. کامران گفت «اسنادی از کهریزک و فروش سوالات کنکور موجود است که نشان از نقش دادستان سابق تهران دارد».

 در انتظار توضیحات وزیر بهداشت

 وزارت بهداشت یک روز پس از ابطال آزمون دستیاری پزشکی، تاریخ برگزاری مجدد این آزمون را دو ماه دیگر، ۲۷ فروردین ۸۹ اعلام کرد. این اقدام وزارت بهداشت با واکنش‌های متفاوتی روبرو شده است؛ عده‌ای آن را نشانه‌ی شجاعت و قاطعیت وزیر بهداشت عنوان می‌کنند، عده‌ای دیگر معتقدند با این اقدام پرداخت تاوان ناکارآمدی و فساد نهادهای زیر مجموعه‌ی این وزارتخانه، بر گردن همه ی داوطلبان گذاشته شده است.

 اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درصددند چنانچه توضیحات وزیر بهداشت کافی و قانع‌کننده نبود، کمیسیونی تشکیل دهند تا تخلف‌های صورت گرفته در این وزارتخانه را بررسی کند. کمیسیون بهداشت نیز بررسی این موضوع را در دستور کار هفته‌ی جاری خود قرار داده‌. کرمی، عضو این کمیسیون به خبرگزاری مهر گفت «وزارت بهداشت در آزمون دستیاری قصور کرده است و باید تاوان این قصور را بدهد. با معذرت خواهی تنها این موضوع جبران نمی‌شود. بلکه باید به طور جد رضایت داوطلبان را کسب کند و در این صورت است که امکان برگزاری سالم آزمون وجود دارد».

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: