گاردین: ایران را با اینترنت پرسرعت بمباران کنید

مردمک mardomak.us : روزنامه بریتانیایی گاردین در یکی از مقالات خود به راهکارهای حمایت از جنبش سبز ایران پرداخته است. این روزنامه می‌نویسد که دسترسی به اینترنت آزاد مناسب‌ترین شیوه حمایت از مردم ایران است.

گاردین نوشت: به‌نظر می‌رسد که واشنگتن و دیگر پایتخت‌های غربی از یک خط مشی کارآمد برای حمایت از جنبش معترض ایران برخوردار نیستند اما اگر غرب واقعا می‌خواهد از جنبش سبز ایران حمایت کند باید اینترنت ماهواره‌ای به این کشور سرازیر کند.

کشورهای غربی می‌خواهند که جنبش سبز با مشارکت منطقی‌تر که بتواند پاسخگوی پرونده هسته‌ای ایران باشد و همکاری در دیگر زمینه‌ها به‌ویژه موضوعات عراق و افغانستان، سکان حکومت را از حکومت ائتلافی دینی، نظامی کنونی خارج کند و در اختیار خود بگیرد.

در مسیر تغییر حکومت در ایران باید درنظر داشت که کمک مستقیم تدارکاتی، نظامی یا مالی نمی‌تواند این تغییر را ایجاد کند، از این‌رو گزینه‌ای که می‌تواند از جنبش سبز حمایت کند و درعین حال دور از دخالت مستقیم در امور ایران باشد، سرازیر کردن اینترنت پرسرعت به ایران است.

نقش اینترنت

اینترنت یک عنصر مهم در رویدادهای کنونی ایران است و آن چه که «انقلاب توئیتر» نام گرفته موجب کاربرد گسترده شبکه‌های ارتباطاتی اجتماعی می‌شود تا پیام‌های جنبش سبز را منتشر و اعتراض‌ها را سازماندهی کند.

در کشوری که روزنامه‌نگاری بی‌طرفانه به دلیل محدویت‌های دولت غیرممکن شده است «شهروندان روزنامه‌نگار» ایران با استفاده از منابع اینترنتی، تصاویری از خشونت دولتی را به دنیا نشان داده‌اند. برهمین اساس به‌نظر می‌رسد که دولت ایران از قدرت تصاویر و اطلاعات آگاهی دارد.

یکی از ستون‌های سیاست سرکوبگرانه دولت ایران تبلیغات رسانه‌‌ای بوده که در آن معترضان را به عنوان اراذل و اوباش و دست‌نشانده قدرت‌های خارجی به تصویر کشیده است.

دولت ایران دسترسی به دیگر منابع اطلاع‌رسانی به ویژه بی بی سی و صدای آمریکای فارسی را قطع کرده، وبسایت‌های حساس مانند فیس بوک، یوتیوب و توئیتر که مورد استفاده معترضان بوده را فیلتر کرده، سرعت اینترنت را تقریبا به صفر رسانده تا مانع ارسال تصاویر ویدیویی شود و حتی دسترسی به «جی میل» را هم ممنوع کرده است.

استفاده از فناوری موجود

اما فناوری غلبه بر این محدودیت اطلاع‌رسانی دولتی ایران وجود دارد به‌طوری که ژاپن در سال ۲۰۰۸ ماهواره «کیزونا» را راه‌اندازی کرد تا مردم مناطق کوهستانی این کشور و مردم شرق آسیا بتوانند با استفاده از یک آنتن ۴۵ سانتی‌متری به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند.

ژاپنی‌ها درنظر دارند این پروژه ماهواره‌ای را در سطح بین‌المللی گسترش دهند.

شماری از ماهواره‌هایی که در حال حاضر سرزمین ایران را پوشش می‌دهند، می‌توانند برای ارائه خدمات اینترنتی مورداستفاده قرار بگیرند. درواقع ارتش آمریکا از طریق پیمانکاران خصوصی اینترنت نزدیک با سرعت بالا را در دسترس نیروهای خود مستقر در عراق و افغانستان قرار داده است.

بودجه کنگره

چارچوب سیاسی چنین اقدامی در آمریکا در جریان است زیرا کنگره تابستان گذشته یک لایحه نسبتا محرمانه با عنوان «قانون صدا» تصویب کرد که درواقع همان «قربانیان سانسور در ایران» است.

بخش زیادی از این بودجه چندین میلیون دلاری کنگره برای گسترش شبکه‌های فارسی زبان در داخل ایران اختصاص داده شده است.

مبلغ ۲۰ میلیون دلار از این بودجه کنگره هم برای «ساخت فناوری‌هایی اختصاص یافته که توانایی مردم ایران در دسترسی و مشارکت اطلاعات را بالا خواهد برد، با تلاش‌های مسدودکردن و سانسور اطلاعات و نظارت بر اینترنت مقابله خواهد کرد و بر برنامه‌های آموزش اینترنت متمرکز خواهد شد.»

با وجود آن‌که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، در اکتبر ۲۰۰۹ (آذرماه) این لایحه را امضا کرد و آن را قانونی کرد هنوز مشخص نیست که دسترسی نامحدود مردم ایران به اینترنت یکی از اولویت‌های واشنگتن درحال حاضر باشد.

ایجاد فرصت‌ برای ایرانیان

سرازیر کردن اینترنت ماهواره‌ای به ایران این فرصت را در اختیار مردم کشور قرار می‌دهد تا به روشی موثر با انحصار دولت بر جریان اطلاع‌رسانی مبارزه کنند و از این طریق مشروعیت دولت را ضعیف‌تر کنند.

این اقدام به نوبه خود موجب رشد جنبش سبز خواهد شد زیرا شهروندان بیشتری قادر خواهند بود از طریق منابع دیگر با رسانه دولتی رقابت کنند و اختلاف میان مقام‌های حکومت و افراد دستگاه‌های دولتی را تشدید خواهد کرد.

این اقدام به شهروند روزنامه‌‌نگار این امکان را می‌دهد که تظاهرات را به‌طور منسجم‌تری هماهنگ کنند و تصاویر خشونت‌های دولتی را در حجم گسترده‌تری پخش کنند.

این امر یک کمک ارزشمند به جنبش در کشوری است که دولت آن به‌راحتی ارتباطات را قطع کرده است و مهم‌تر از همه از دیدگاه سیاست آمریکا، این اقدام موجب قدرت گرفتن مردم ایران خواهد شد بدون آن‌که نیروهای آمریکایی وارد ایران شوند یا این که مردم ایران به‌طور مستقیم با رژیم مبارزه کنند و از این طریق مسئله دخالت نکردن آمریکا هم حل می‌شود.

سرانجام یک پروژه

البته در این میان مشکلاتی ایجاد خواهد شد زیرا دولت ایران می‌تواند مسیر دیش‌های ماهواره را ردیابی کند یا روی ماهواره پارازیت بیندازد همان‌طور که پیش از این هم این کار را کرده است.

شاید تمام این پروژه پرهزینه باشد و هزینه آن بالاتر از بودجه ۲۰ میلیون دلاری قانون صدا باشد اما سوال این است که «آیا یک جنگ سایبری علیه حکومت ایران بهتر از گزینه‌های خشن موجود نیست؟»

Advertisements

24 پاسخ

 1. فعلا بمب ساعتی سرنگونی حکومت به کار افتاده استبمبی که بهر حال روشن شده است و حکومت با چنگ و دندان سعی دارد جلوی انفجار این بمب را بگیرد مثلا با راه انداختن شبکه تلویزیونی فارسی وان امیدوار است مردم وجوانان را از مسیر مخالفت هایشان منحرف نماید جالب اینجاست که خود حکومت می اید و چنین وانمود می کند که این شبکه را یهودیها برای خراب کردن فرهنگ ایرانیها درست کرده اند اگر راست می گویید و نگران فرهنگ ایرانی هستید چرا روی این شبکه هم مثل شبکه های صدای امریکا و بیبی سی پارازیت نمی اندازند؟ خودشان این شبکه را راه انداخته اند و خودشان هم انرا رد و انکار می کنند البته دستشان درد ناکند چون سریالهایش از این سریالهای مسخره ایرانی خیلی بهترند ولی بدانند که کور خوانده اند و جنبش سبز با این فوتها خاموش نمی شود.

  • در مورد شبكه فارسي 1 :
   1- الان حدود دو هفته است كه متاسفانه (به اضافه شبكه‌هاي mbc) پارازيت داره.
   2- مال حكومت نيست و جايي خواندم كه متعلق به يه كمپاني عظيم و معروف آمريكايي است كه چندين روزنامه و كمپاني هاليوودي و شبكه تلويزيوني مانند شبكه fox‌ رو هم در تملك داره (اسمش را يادم نيامد).
   موفق و سربلند باشيد.

  • مرگ بر جنبش سبزی که طرفدارش یهه عده بچه فنچ حرمزاده بی پر مادرند

   • اولین کاری که والدین انجام میدن یاد دادن ادب به بچه هاشونه.
    اکابر رو تموم کردی شما؟

   • پسرم اگر خودت پدر ومادر داشتی که اینقدر فهاشی نمی کردی

 2. وای دمشون گرم

 3. مرگ بر حکومت دیکتاتوری خامنه ای فرعون

  • فرعون هفت جد ابادته مگه ما مردیم کهشما بی دینای اجنبی پرست هر غلطی که دلتون میخاد بکنید مرگ براون پدر بی پدر مادرت که تو رو اینجوری حرمزاده تربیتت کرده

   • اوّلا اگه خودت پدرومادر داشتی به تو ادب یادمیدادند بعدش هم من از خارجیهابدم می آید

 4. اینترنت ماهواره ای خیلی میتونه مفید باشه و قطعا اگر زود راه بیافته خیلی تاثیرش زیاد خواهد بود

 5. من هم امیدوارم اینترنت ماهواری راه بیافته و دسترسی همگان مقدور بشه ولی هزینه بسیار گزافی داره و بعید میدونم به این زودها این مسئله تححق پیدا کن و لی چهارشنبه سوری منتظریم

 6. خامنه ای میگه مخالفان صلاحیت حضور در نظام را ازدست داده اند. خدارا صد هزار مرتبه شکر که صلاحیت حضور در نظام را ازدست دادیم .

 7. اینترنت پُر سرعت؛؛؛ این درسته

 8. خیلی جالبه، از بین این همه آدم فقط یه نفر مخالف وجود داره ! :))

 9. خیلی جالبه، از بین این همه آدم فقط یه نفر مخالف وجود داره ! :)) به امید پیروزی جنبش سبزه ملی

 10. خیلی عالیه .به امید پیروزی

 11. چه با اینترنت چه بدون اینترنت هیچ غلتی نمی تونید بکنید

  • اگه ما نتونیم کاری بکنیم شما هم نمیتونید هیچ کاری بکنید. 8 ماه زور زندین بگین هیچ اتفاقی نیافتاده و عده معدودی اغتشاشگر نا امنی ایجاد میکنند ولی هر روز بیشتر آبرویتان رفت و رسواتر شدین

 12. ببین اسمت که شبیه اسم آدما نیست راستشو بگو ببینم پدرت لبنانیه یا سوری شایدم خودت نمی دونی از مادرت بپرس اون حتما» می دونه . ده سالی می شه که فیلمی در خصوص مردم فقیر و به اصطلاح کوخ نشین ندیدم اوناییکه تو سیستان و بلوچستان یا کردستان و بوشهر و همدان وتهران و….. کار میکنن ولی فقط زنده اند اونا ماهی 100 هزار تومان هم با خانوادشون نمی گیرند ولی تو مزدور که همه چیزت رو فروختی چند میلیون ماهانه می گیری . آره شرف قیمتش گرونه . ولی تو هم خیلی ارزون حساب کردی خداییش من برای شرفم جونم رو میدم .

 13. راست میگی چون میترسن دوباره فیلمی مثل فقر و فحشا ساخته بشه و آبروشون بیشتر بره و اسلام رسواتر بشه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: